Czy bycie rolnikiem wymaga odpowiedniego wykształcenia?

Wiele osób uważa, że zawód rolnika jest zajęciem, które kompletnie nie wymaga od osób je wykonujących jakichkolwiek kwalifikacji. Wystarczy, że posiądą niezbędną wiedzę przekazywaną z pradziada na dziada i to wystarczy, aby w pełni zając się pracą na roli. Jak się okazuje, nie jest to w stu procentach błędne przekonanie, ponieważ jak wiadomo praktyka czyni mistrza, a już pięcioletni staż w pracy na roli daje możliwość zakupu własnej ziemi pod uprawę lub jej dzierżawę i zajęcie się tematem w pełni profesjonalnie. No dobrze, a co w przypadku osób, które takiego stażu nie posiadają, a chciałyby otworzyć działalność rolniczą? Na to pytanie odpowiemy sobie właśnie w tym artykule.

Jak zostać rolnikiem, nie mając doświadczenia w pracy na roli?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – ukończyć studia rolnicze. Jak się okazuje, aby móc dokonać zakupu lub dzierżawy ziemi pod uprawę, wystarczy skończyć wyżej wspomniane studia.

Czy samo wyższe wykształcenie wystarczy, aby zostać rolnikiem?

Jeżeli mówimy o wyższym wykształceniu rolniczym, to tak. Jeżeli jednak dana osoba posiada wyższe wykształcenie, jednak jest to na przykład wykształcenie ekonomiczne wówczas dodatkowo wymaga się od niej odbycia stażu, jednak jest to staż krótszy niż pięć lat.

Jakie profity można uzyskać z tytułu prowadzenia działalności rolniczej?

Jak się okazuje jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim zarówno państwo jak i Unia Europejska dofinansowują działalność rolniczą. W związku z czym rolnik może ubiegać się o dopłaty dla rolników, jak i również wszelkiego rodzaju dofinansowania na zakup sprzętu, a także nasion i wielu innych niezbędnych rzeczy bez których praca na roli byłaby niemożliwa.

Pamiętać należy jednak o tym, że działalność rolnicza to nie tylko udogodnienia, ale także wiele utrudnień z którymi każdego dnia muszą borykać się rolnicy. Przykładem może być niekorzystna pogoda, która przynosi rolnikom straty w uprawach.

© 2019 Rolne towarzystwo kredytowe . Powered by WordPress. Theme by Viva Themes.