Dlaczego tak trudno dostać kredyt na zakup ziemi rolnej?

Ceny gruntów w Polsce stale idą w górę, szczególnie tych w atrakcyjnych lokalizacjach. Mimo tego, takie tereny są ciekawym pomysłem na przyszłe inwestycje i sporo osób decyduje się na zakup ziemi rolnej. Jednym z pierwszych pomysłów na sfinansowanie całej operacji, jaki przychodzi ludziom do głowy, jest kredyt. Tutaj jednak pojawia się istotny problem: nie każdy bank oferuje kredyty na zakup ziemi rolnej, a nawet jeśli instytucja finansowa ma taką opcję w swojej ofercie, zazwyczaj jest ona obwarowana różnymi obostrzeniami. Dlaczego tak się dzieje?

W czym leży problem?

Dla banków udzielenie nam kredytu na zakup gruntu o charakterze rolnym wiąże się ze specyficznym ryzykiem. Nie zawsze udaje się przekształcić działkę rolną w budowlaną. W takim wypadku jedynym zabezpieczeniem dla banku pozostaje sam grunt, co nie daje takiej pewności, jak nieruchomość w postaci mieszkania czy domu. Przez to oferta banków w zakresie kredytów na zakup działek rolnych jest mocno uboga.

Prawne komplikacje

Jeszcze więcej problemów z zakupem ziemi rolnej na kredyt będzie miała osoba, która chce kupić działkę wydzielonej z innej, większej działki. Wtedy dochodzą jeszcze kwestie z brakiem odrębnej księgi wieczystej dla danego gruntu. Potrzebna będzie prawomocna decyzja podziałowa lub inny dokument potwierdzający, że zbywca ma pełne prawa do danej nieruchomości. Do tego musimy mieć wypis i wyryw z rejestru gruntów. Najlepiej jeszcze przed podpisaniem umowy przedwstępnej dopytać w banku o szczegóły, ponieważ formalności może być więcej. Mimo wszystko, zakup ziemi rolnej na kredyt nie jest rzeczą niewykonalną. Jeśli mamy więc ciekawy pomysł na inwestycję, warto próbować. W internecie można zapoznać się z opiniami innych osób chcących dokonać takiego zakupu – piszą one, w jakim banku udało im się przejść przez formalności i jak zakończyła się cała sprawa.

© 2019 Rolne towarzystwo kredytowe . Powered by WordPress. Theme by Viva Themes.